Účinky pampelišky v kostce:
- přispívá k normální funkci močové soustavy
- stimuluje trávení díky působení na střevní mikroflóru (prebiotikum)
- obsahuje antioxidanty
- pomáhá žaludku a játrům při jejich fungování
Úvod
Pampelišku (Taraxacum officinale) často považujeme za obtížný plevel, ale jedná se o léčivou rostlinu používanou už tisíce let. Málokdo ví, že je součástí tradiční čínské medicíny i indické ajurvédy. Ale neužívala se jen léčebně na podporu tvorby moči - její kořen sloužil v dobách hladomoru jako nouzová potravina. Dodnes se pampeliškový kořen praží a je častou součástí bezkofeinových náhražek kávy.
Její silný močopudný účinek lze využít u pacientů s otoky nohou a vysokým krevním tlakem. Obsažené hořčiny pomáhají rovněž k lepšímu vylučování žluči, což zlepšuje trávení zejména tučné složky stravy. Pozitivně pampeliškový kořen působí i ve střevech, kde díky vysokému obsahu inulinu funguje jako prebiotikum - tedy přispívá k růstu a aktivitě střevních mikroorganismů a tím zlepšuje funkci trávicího ústrojí.
Co říká věda?
Močové cesty
Močopudný účinek pampeliškového kořene je natolik zjevný, že vědecky nebyl příliš zkoumán. Ostatně, v anglii se této bylině přezdívalo “pee a bed”, což by se dalo přeložit jako “pomočit postel”. Z několika málo studií přesto vyplývá, že pampeliška silně zvyšuje nejen četnost močení, ale i celkové množství vyprodukované moči. Stejně jako u ostatních diuretických bylin se zvyšuje podíl vody v moči, přičemž množství kyseliny močové, močoviny a ostatních metabolitů není zásadně ovlivněno.
Zatím není přesně známo, co způsobuje tento močopudný efekt pampelišky, ale patrně je to kombinace poměrně vysokého obsahu draslíku, flavonoidů a pentacyklických terpenických alkoholů (například taraxasterolu). Působí tak nejen kořen, ale i list pampelišky.
Diuretický neboli močopudný účinek má za následek odstranění vody z organizmu a tím lze ovlivnit řadu onemocnění a poruch. Pampeliškový kořen se užívá zejména na snížení otoků různého původu, zejména pak u otoků dolních končetin při žilní nedostatečnosti. Snížení podílu vody v krvi a tudíž i menší celkový objem krve vede k tomu, že srdce nemusí překonávat tak velký odpor. Proto se močopudné byliny doplňkově užívají i při vysokém krevním tlaku.
Pampeliška je i častou součástí bylinných směsí určených na záněty močových cest. Pokud ledviny správně fungují, tak vznikající moč je sterilní. A právě touto sterilní kapalinou se vymývají patogeny z močové soustavy ven. Takže čím více pacient močí, tím lépe se zbavuje mikroorganismů usazených v močových cestách.
Pro močopudný účinek se doporučují dávky od 4 do 10 g sušeného kořene (nebo kořene s natí) připraveného jako nálev (čaj). Je možné připravovat i odvar z dávek od 3 do 4 g. Tato dávky se opakují 2 až 3x denně. Z praktických důvodů se nehodí konzumovat pampelišku večer před usnutím.
Trávení
Dalším účinkem, který pampeliška nesporně má, je účinek na trávení. V pampeliškovém kořeni je obsaženo mnoho hořce chutnajících látek - hořčin, které mají souhrnné označení taraxacin. Jde o směs látek jako například germakranolid, eudesmanolid a dihydrolaktucin. Tyto látky se dobře rozpouští ve vodě a patří mezi takzvané seskviterpenické laktony. Díky nim jsou čaje připravené z pampeliškového kořene nahořklé.
Tyto látky zvyšují tvorbu žluči, a tím pomáhají trávit zejména tučnou složku stravy. Na podporu trávení a pro žlučopudný účinek, kde je důležitý účinek hořčin, se užívají dávky stejné jako pro dosažení močopudného účinku, s tím rozdílem, že se užívají asi půl hodiny před jídlem.
Často je zmiňován i vliv pampelišky na střevní mikroflóru a její prebiotický účinek. To znamená, že slouží jako podpora růstu naší střevní mikroflóry a tím napomáhá správné funkci střeva. Tento účinek je způsoben vysokým obsahem inulinu - v pampeliškovém kořeni je ho až 40%. Polysacharid inulin není pro člověka využitelný - naše enzymy ho nedokážou rozkládat. Ovšem střevním bakteriím, zejména laktobacilům, slouží jako zdroj energie a díky němu se rychleji množí.
Možná rizika
Konzumace vyšších dávek může vést k slabším trávicím problémům - zejména k nadýmání. U citlivějších osob mohou obsažené hořčiny způsobit podráždění žaludku a pocit nevolnosti. Nedoporučuje se u pacientů s obstrukcí v močových a žlučníkových cestách (močové a žlučníkové kameny).
Vzhledem k vyšším obsahům draslíku, není vhodné pampelišku dlouhodobě užívat u kardiaků, diabetiků a pacientů s vážnými chorobami ledvin.
Z důvodů nedostatku dat nelze doporučovat ani u těhotných a kojících žen a dětí do 12 let.
Literatura
- Clare B. A.et al.:. The diuretic effect in human subjects of an extract of Taraxacum officinale folium over a single day. J Altern Complement Med. 2009; 15(8): 929-934.
- Sweeney B. et al.: Evidence-based systematic review of dandelion (Taraxacum officinale) by natural standard research collaboration. J Herb Pharmacother. 2005; 5(1): 79-93.
- González-Castejón M. et al.: Diverse biological activities of dandelion. Nutr Rev. 2012; 70(9): 534-547.