Účinky ostropestřece v kostce:
- přispívá k normální funkci jater a žlučníku
- napomáhá trávení a pročištění
- obsahuje antioxidanty
- pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi
- udržuje normální činnost srdce
- posiluje přirozenou obranyschopnost organismu
Úvod
Kdybyste jej potkali v přírodě, asi byste netušili, že se jedná takřka o rostlinný zázrak pro vaše játra. Ostropestřec mariánský je majestátní, fialově kvetoucí bodlák a pro své příznivé účinky se používá již přes 2 000 let. I dnes je jeho extrakt základem nespočtu léku a doplňků stravy na podporu jater a tím i přirozené detoxikace organismu. V Genki si myslíme že jde dokonce o jednu z nejužitečnějších byliniek současné doby podporující detoxikační potenciál jater a chránící organismus před působením škodlivých volných radikálů (antioxidant).
Co říká věda?
Játra
Ostropestřec se užívá hlavně při jaterních onemocněních jako jsou cirhózy, ztučnění jater a hepatitidy, případně jiné záněty jaterní tkáně. Byl prokázán ochranný efekt při otravách některými toxiny jako jsou například alkohol a další návykové látky, léčivy jako je paracetamol nebo rifampicin. Flavolignany z ostropestřce jsou též účinné i při otravách falotoxiny a amatoxiny z muchomůrek.
Navazují se totiž na stejné receptory na povrchu membrán jaterních buněk jako tyto toxiny. Díky tomu nemají faloidiny a amanitiny možnost vstupovat do jaterních buněk. Podáváním vysokých dávek silymarinu bezprostředně po otravě se výrazně snižuje úmrtnost pacientů.
Silymarin rovněž stimuluje regeneraci jaterní tkáně po poškození, a to zejména podporou tvorby jaterních bílkovin. Ostropestřec je vhodný i při prevenci jaterních onemocnění.
Za účinky na játra jsou zodpovědné flavolignany nacházející se ve vnější tvrdé vrstvě plodu - takzvaném oplodí. Ve vlastním semeni (endospermu), které obsahuje velké množství ostropestřecového oleje (asi 30% celkovej hmotnosti plodu) se flavolignany nenachází a tudíž nejsou přítomny ani v ostropestřcovém oleji.
Jednotlivé flavolignany se od sebe těžce izolují, a tak se obvykle extrahuje jejich směs označovaná jako silymarin (tzv. silymarinový komplex). Jeho hlavními složkami jsou silybin A a B, isosilybin A a B, silykristin A a B a silydianin. V menších množstvích je obsažen flavonoid taxifolin. Silymarinový komplex ještě obsahuje malá množství dalších flavolignanů a flavonoidů.
Celkové množství silymarinu i poměry jeho jednotlivých složek jsou velmi proměnlivé. Na jejich celkový obsah , stejně jako i zastoupení jednotlivých složek, má vliv řada faktorů: od vlastní odrůdy, přes podmínky pěstování, až po sušení, skladování a technologii zpracování. Od Genki dostanete odrůdu speciálně vyšlechtěnou pro farmaceutický průmysl na výrobu léků s obsahem silymarinového komplexu. Ta zaručuje maximální obsah hlavně silybinu A a B, kterým se ve vědecké oblasti věnuje nejvíce pozornosti. Analytický rozbor každé šarže vašeho ostropestřece zaměřený na obsah silymarinu najdete v sekci laboratorni kontrola po zadání čísla šarže. Vzor si můžete prohlédnou zde.
V případě jaterních problémů je čaj neúčinný, protože flavolignany jsou ve vodě téměř nerozpustné. Lepších výsledků je dosaženo při vytvoření odvaru, ale jednoznačně nejlepší je konzumovat přímo drcené plody - 2 čajové lžičky (5 g) ostropestřce 2–3x denně. Nejlepších výsledků dosáhnete při dlouhodobém užívání, doporučujeme tříměsíční kůru. Více se dozvíte v článku o užívání ostropestřece.
Kůže
V poslední době se začíná ostropestřec objevovat i v kosmetice. Bylo totiž zjištěno, že flavolignany jsou schopny chránit i kožní buňky v případě poškození vlivem UV-záření Ostropestřec tak má i potenciál jako prevence rakoviny kůže. Účinná je zejména kombinovaná terapie, při které se užívá silymarin jak perorálně, tak topicky jako součást krému či masti.
Trávení
Využít lze i obsažené hořčiny, které podporují vylučování žluči a tím zlepšují trávení zejména tučné složky stravy.
Na podporu trávení a pro žlučopudný účinek, kde je důležitý účinek hořčin, se užívá 3 až 5 g rozdrcených plodů jako nálev (čaj). Dávka se opakuje 2 až 3x denně; užívá se před jídlem.
Ostropestřecový plod obshuje také velké množství vlákniny (~30%) vyživující střevní mikrofloru, napomáhající trávění a pročištení. konzumovat přímo drcené plody - 2 čajové lžičky (5 g) ostropestřce 2–3x denně.
Srdce
Semeno ostropestřecových plodů uchovává také ostropestřecový olej (~30%) s obsahem nenasycených alifatických kyselin - linolové, olejové a linolénové, podporující normální činnost srdce.
Možná rizika
Zřídka se vyskytuje alergie. U citlivějších jedinců může konzumace plodů vést k slabším trávicím problémům (např. průjem, nadýmání). Neužívat jiné části rostliny - mají estrogenní účinky. Neužívat během těhotenství a kojení.
Literatura
- Desplaces A, Choppin J, Vogel G, et al. The effects of silymarin on experimental phalloidine poisoning. Arzneimittelforschung 1975; 25: 89-96
- Floersheim GL, Eberhard M, Tschumi P, et al. Effects of penicillin and silymarin on liver enzymes and blood clotting factors in dogs given a boiled preparation of Amanita phalloides. Toxicol Appl Pharmacol 1978; 46: 455-62
- Barbarino F, Neumann E, Deaciuc J, et al. Effect of silymarin on experimental liver lesions. Rev Roum Med Intern 1981; 19: 347-57
- Muriel P, Garciapiña T, Perez-Alvarez V, et al. Silymarin protects against paracetamol-induced lipid peroxidation and liver damage. J Appl Toxicol 1992; 12: 439-42
- Ferenci P, Dragosics B, Dittrich H, et al. Randomized controlled trial of silymarin treatment in patients with cirrhosis of the liver. J Hepatol 1989; 9: 105-13
- Ebrahimpour-Koujan S, Gargari BP, Mobasseri M, et al. Lower glycemic indices and lipid profile among type 2 diabetes mellitus patients who received novel dose of Silybum marianum (L.) Gaertn. (silymarin) extract supplement: a triple-blinded randomized controlled clinical trial. Phytomedicine 2018;44: 39-44
- Gu J, Tang SJ, Tan SY, et al. An open-label, randomized and multi-center clinical trial to evaluate the efficacy of silibinin in preventing drug-induced liver injury. Int J Clin Exp Med. 2015;8(3):4320-4327
- Luangchosiri C, Thakkinstian A, Chitphuk S, Stitchantrakul W, Petraksa S, Sobhonslidsuk A. A double-blinded randomized controlled trial of silymarin for the prevention of antituberculosis drug-induced liver injury. BMC Complement Altern Med. 2015; 15:334
- Kaur M, Deep G, Agarwal R. Silibinin in Skin Health: Efficacy and Mechanism of Action. Nutritional Cosmetics, Denver 2009: Elsevier, 2009, 501.
- European medicinal agency, 2018, European Union herbal monograph on Silybum marianum (L.) Gaertn., fructus (EMA/HMPC/294187/2013)